Pres Teknolojilerindeki Gelişmeler ve Yeni Uygulamaları

Yazar: Nejat ELÇIRPAN / 30 Mart 2014 Pazar

Pres Teknolojilerindeki Gelişmeler ve Yeni Uygulamaları

Çok sayıda özdeş parçaların hızlı olarak üretilmelerini sağlayan eksantrik preslerde özellikle son yıllarda farklı makinalar ve yeni uygulamalar gündeme gelmiştir. Eksantrik preslerdeki ölçüsel özdeşlik ve form özdeşliği, bu makinaları gündeme taşımıştır. Bu konudaki ana başlıkları, şöyle sıralayabiliriz.

-          Sekiz kızaklı eksantrik presler
-          D tipi gövdeli eksantrik presler
-          Geniş tablalı C tipi eksantrik presler
-          Geliştirilmiş özel presler

 Bu tip makinaları incelemeye başlamadan önce bütün eksantrik preslerde vazgeçilmez olan özellikleri incelemek gerekir.

 

1-      CE Belgeli Eksantrik Presler: Güvenlik açısından Avrupa Normlarına (EN) uygun özelliklerdir. Çalışanı, makinayı ve kalıbı koruyucu tedbirler alınmıştır.

 

 

 

 

2-      Hidrolik Sigorta: Yıllarca sigortasız ve mekanik sigorta ile çalışan makinalar, korumayı arttırıcı, zaman kaybını azaltıcı bu sistem ile çok şey kazanmıştır. Makine gövde ve parçalarında meydana gelebilecek ekstra gerilme, yorulma, bozulma ve kırılmaları bütünüyle önlemiştir.

 

Hidrolik Sigorta

 

 

3-      Değiştirilebilir Vuruş Sayısı (Hız Kontrol): Bu özellik, eksantrik preslerin de hidrolik presler gibi derin çekme ve formlama işlerinde öne çıkmasına neden olmuştur. Makinanın sadece kesme yaparken hızlı çalışması, formlamada daha yavaş çalışması ve derin çekmede çok daha yavaş çalışarak amaca uygun parça üretmenin yolunu açmıştır.

4-      Fotosel Koruma: Eksantrik preslerde, amaç ve kontrol dışında koçun hareket etmesi, en büyük problemdir. Bu nedenle bu makinalarda sayısız iş kazası olmuş ve insanlar yaralanmış, sakat kalmış ve hatta hayatını kaybetmiştir.

Fotosel koruma sistemi, bu korkuların tamamını ortadan kaldırarak operatör ve teknisyenlerin daha hızlı ve güvenli çalışmalarının önünü açmıştır. Fotosel koruma sisteminde çok farklı seçenekler de mevcuttur. Işınların görmesiyle sağlanan güvenlik, bazı ışınların iptal edilerek o noktadan parça geçişine izin verdiği gibi, cycle planlaması ile birinci geçişe izin veren ışınların, ikinci veya üçüncü geçişte korumaya girmeleri de mümkün olmaktadır.

 

 

Fotosel Koruma Bariyeri

5-      Motorlu Koç Ayarı: Koçun reglaj ayarında eski yıllarda sadece el ile mekanik ayarlamalar söz konusuydu. Günümüzde bu tamamen ortadan kaldırılmış, örneğin 10-15 ton gücü olan bir eksantrik preste dahi koçun özel donanımlı motorlarla hareketi sağlanmıştır. Bu motorlar ve düzenekleri, farklı hızlarda, isteğe bağlı olarak müşterinin hizmetine sunulmuştur.

 

6-      Vibrasyon Emici Pedler: Eksantrik presler, bütün çalışmalarında yaptıkları işten dolayı vibrasyon üreten makinalardır. Eğer bu vibrasyonu sönümleyemezseniz gövde malzemesi ve çalışan bütün parçalar üzerinde hızlı bir yorulma ve yaşlanmaya neden olursunuz.

Bu da makinanızın hızlı yıpranmasına, aşınmasına ve kullanılmaz duruma gelmesine neden olacaktır. Vibrasyon önleyici plakalar, bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak ve makinanın ömrünü uzatmak bakımından fevkalade yararlı parçalardır. Ayrıca bu plakalar, çalışan iki farklı makinanın arasındaki vibrasyon yayılmasını önleyerek çevredeki makinaları da korur.

 


Vibrasyon Emici Pedler

 

Eksantrik presleri daha güncel ve daha önemli yapan, yeni gelişmeleri, kısaca tanımlayalım.

Sekiz Kızaklı Eksantrik Presler:

Koçun, sekiz yüzeyden kızaklanması, kalıp ömrünün uzaması ve zımbaların bileme zamanının uzaması açısından fevkalade büyük yararlar sağlamıştır. Kalıpta özdeşlik ve kusursuzluğu sağlayan eksende çalışma hali, sekiz kızak sistemiyle bütünüyle sağlanmıştır. Eski yıllarda sadece belli tip makinalarda görülen bu özellik, artık bütün makinalara aktarılmaktadır.

Sekiz Kızaklı Makina

 

Sekiz Kızaklı Koç

 

 

D Tipi gövdeli Eksantrik Presler:

C tipi eksantrik peslerde esneme, en büyük problemlerden biridir. Bunun ortadan kaldırılması için H tipi preslere geçilmiş ve daha ağır ve daha pahalı makinalarla yola devam edilmiştir. Ancak D tipi gövdeli preslere geçilmesiyle birlikte daha ekonomik tedbirler gündeme gelmiştir.

Bu makinalarda yan ana taşıyıcı saclar bütün olarak kesilmekte, koç, bu gövdenin içerisine bağlandığından esneme, hemen hemen sıfıra indirgenmiş olmaktadır.

Bu tip makinalar C tipi makinalara göre biraz daha pahalı olmakla birlikte H tipi makinalarda çok daha ucuzdurlar.

 

 

 

Geniş Tablalı C Tipi Eksantrik Presler:

 

Üretim çeşidinin ve kalıp boylarının zorlamasıyla büyük tablalı presler her zaman gündemde olmuştur. Ancak bu geniş tabla isteğini, H tipi preslerde karşılamak, maliyeti fevkalade arttırmıştır.

Ayrıca çalışanın bazı kalıplara geniş bir alandan müdahale etme zorunluluğu, geniş tablalı C tipi presleri gündeme taşımıştır. O kadar ki 3-3,5m genişliğinde C tipi presler, alınan ekstra tedbirlerle minimum esnemede fevkalade güvenli olarak üretilmiştir.

 

Geliştirilmiş Özel Presler:

Eksantrik preslerde dakikadaki vuruş sayısı, üretim çeşidine ve üretilen parçanın özelliğine bağlı olarak fevkalade artmıştır. Eskiden çok özel olarak isimlendirilen ve dakikada 300-500-700 vuruşlar üretilebilir makinalar, bu grubun içinde yer almaktadır. Bu konuda yeni teknolojiler gündemdeki yerini almış, üreticilerin problemlerini çözen makinalar artık standart üretim gamı içinde yer almaktadır. Link sistem presler “Alt ölü noktayı yavaş geçerek malzemeye akma zamanını sağlayan, profil özdeşliğine büyük etkisi olan Lin sistem (Link motion) makinalardır”.

Prograsif kalıplardaki gelişmeler, transferli kalıp sistemleri, eksantrik preslerin tabla boylarını geliştirmiş, çok farklı ebatlarda presleri, gündeme taşımıştır. Her geçen gün bu konudaki gelişim ve değişimin devam etmesi, kaçınılmazdır.

Etiketler:
    Pres Teknolojileri, Gelişmeler, Yeni Uygulamalar
YUKARI