Makina Store Röportajı

İki pres caddesinin montajını yapan Formsite, Türkiye'nin ihtiyacı olan büyük tonajlı otomatik beslemeli pres hatları konusunda hazırlıklarını tamamlamak ...

Yazar: Formsite / 30 Aralık 2013 Pazartesi

Makina Store Röportajı

Pres Caddelerimizi Kısa Sürede Devreye Alacağız”

İki pres caddesinin montajını yapan Formsite, Türkiye'nin ihtiyacı olan büyük tonajlı otomatik beslemeli pres hatları konusunda hazırlıklarını tamamlamak üzere. Firmanın kurucu ortağı Nejat ELÇIRPAN ile gerçekleştirdiğimiz röportajda; “Manisa'da montajı süren bu ilk hattımızı, çok kısa süre sonra işletmeye almayı planlıyoruz” dedi.

Formsite Endüstri Makinaları eksantrik pres, besleme sistemleri ve transfer üniteleri ürünleriyle otomotiv sanayi, beyaz eşya sanayi ve bu sektörlerin yan sanayilerine hizmet sunuyor. Ürün yelpazelerini, sektörün çok ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla gelen talepler doğrultusunda hem tür, hem de tonaj olarak büyütmüş durumda.

Firmanızın yapılanmasından bahseder misiniz? Nerede, ne zamandan bu yana faaliyet gösteriyorsunuz?

2007 yılında İzmir'de, ortaklarımla birlikte Formsite Ltd Şti'yi kurduk. Şu anda Türkiye'de, tescilli markamız olan POWERMAC adıyla 150 civarında presimiz çalışıyor. 2013 yılında, POWERMAC pres caddelerimizin montajına başladık. Şu an iki adet pres caddemizin montajını yapıyoruz. Söz konusu pres caddelerinden biri, baş makina 630 ton ve onu takip eden dört adet 500 ton kapasiteli eksantrik presten oluşmakta. Manisa'da montajı süren bu ilk hattımızı, çok kısa süre sonra işletmeye almayı planlıyoruz. Diğer pres caddemiz t-track operasyonlu, hareketli tablalı baş makina 630 ton ve onu takip eden dört adet 500 ton kapasiteli eksantrik presten oluşuyor. Montajı Bursa'da devam etmekte olan bu ikinci hattımızı ise 2014'ün ilk ayında işletmeye almayı planlıyoruz.

Türkiye'nin ihtiyacı olan büyük tonajlı otomatik beslemeli pres hatları konusunda hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Türk sanayicisine bu konuda da hizmet etmek, bizim için en önemli amaçtır.

 Biz bir müşteri olsak POWERMAC’i neden tercih edelim?

POWERMAC olarak bizi, diğerlerinden ayıran en önemli farkımız, satış ile operasyonun bittiğine inanmamamızdır. Bizce yedek parça ve servis hizmeti gibi unsurlar, ihmal edilemez noktalardır. Buradan yola çıkarak felsefemizi biraz daha açacak olursak şunu diyebiliriz: “Satış, bir bitiş değil bir başlangıç noktasıdır.”

 Ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ürün gamımızda, ağırlıklı olarak eksantrik presler mevcut; D tipi, H tipi, C tipi, standart özelliklerde ve yüksek hızlı presler mevcut. 1.500 tona kadar standart üretimlerimiz mevcuttur.

1.500 tonun üzerindeki her presin ayrı bir tasarım olması gerektiğinden ihtiyaçlara göre tasarlanabilmektedir.

Ayrıca klima kanatları ve motor sacları üretebilen çeşitli özellik ve tonajda üretim hatlarımız mevcuttur. Portföyümüzde bin civarında firma mevcut. Ayrıca, 150 civarındaki makinamızı kullanan yaklaşık 50 firma var. Makinalarımızı kullanan firmaların yoğun olarak bulundukları iller arasında İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Kayseri, Konya, Adana ve Manisa bulunuyor.

 Sac işleme sektörü üreticilerinin sizden beklentileri neler?

Sac işleme sektöründe çalışan üreticiler, eksantrik preslerde özellikle şu özellikleri aramaktadırlar:

- Hidrolik sigorta
- Hız kontrol,
- Motorlu koç ayarı
- CE belgesi
- Fotosel koruma sistemi
- Vibrasyon emici plakalar

Bütün bu özellikler üretimde kolaylık, güvenlik ve konfor sağlamaktadır. Müşterilerimize, bu özelliklerin tümünü, hiçbir ekstra ücret talep etmeksizin makinalarımızın üzerinde standart olarak sunmaktan gurur duyuyoruz.

Bayilerle mi çalışıyorsunuz?

Türkiye’de bayiimiz yok; ancak yakın bir gelecekte, merkezi İzmir’de bulunmak üzere İstanbul ve Ankara’da, servis ve yedek parça amaçlı şubeler açmayı planlıyoruz.

Piyasaya sunduğunuz çözümler daha çok hangi alanlarda kullanılıyor?

Makinalarımız, genellikle otomotiv ve beyaz eşya sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır.

Yatırımlarınıza ek olarak herhangi başka bir çalışmanız var mı?

Gelecek planlarımıza ve firma vizyonumuza uygun olarak, son dönemlerde en büyük yatırımı, insan kaynaklarımıza yapmış bulunmaktayız. Teknik servis ve pazarlama departmanlarımızdaki personelin yetiştirilmesi konusunda şirket içi eğitimlerimiz tüm hızı ve yoğunluğuyla devam etmektedir.

Şu anda en çok üzerinde durduğunuz ürün nedir?

Türkiye’nin yoğun bir şekilde ihtiyacı olan prograsif kalıplamaya uygun eksantrik presler, transfer özelliği bulunan presler ve pres hatları konusunda yoğun isteklerle karşılaşıyoruz. Bu konuda hazırladığımız projeler, sırasıyla hayata geçmektedir. Söyleşimizin başında da bahsettiğimiz gibi ilk sabit tablalı pres hattımız ve hareketli tablalı t-track operasyonlu pres hattımız devreye girmektedir. Bunun arkasından transfer özelliği taşıyan presler ve pres hatları 2014 yılında gerçekleşecektir.

Pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Pazar payını artırmak, özellikle bizim sektörümüzde yoğun tanıtım ve gerçekleşen başarılı projelerin gösterilmesiyle mümkündür. Eksantrik pres sektöründe yatırım değerleri yüksek olduğu için işi şansa bırakmak mümkün değildir. Bu nedenle ‘Yaptıklarımız, gerçekleştirdiklerimiz, yapacaklarımızın ve gerçekleştireceklerimizin teminatıdır’ diye düşünüyoruz. Ayrıca bizim sektörümüzün yatırımları üç, beş yıl için yapılan yatırımlar değildir; uzun süreli ve yüksek maliyetli yatırımlardır. Yatırım şansa bırakılamaz.

Hitap ettiğiniz pazarda size göre en büyük problem nedir? Söz konusu sorunlara yönelik sizce ne gibi çözümler gerekiyor?

Hitap ettiğimiz pazarda en önemli problem üreticilerin, fizibilitesiz ve analizsiz yatırıma girmeleridir. Ucuz olduğu için eski teknolojiyi ve kalitesiz makinaları seçmek, daha işin başında bir sürü problemi omuzlamak gerçeğini gündeme getirmektedir. Bu gibi yatırımlar, rakiplerin önünü açmakta, yatırımların başarısız olmasına neden olmaktadır. Yatırımlar muhakkak matematikle izah edilebilir olmalıdır; ön yargı ve varsayımlarla yapılmaları halinde başarısızlık kesindir. Klişeleşmiş makinaları üretip piyasaya sunmak, rekabetçi piyasa koşullarında yaşamak için asla yeterli değildir. Teknolojimizi, ilerleyen ve her geçen gün daha da değişip gelişen sektör ve ürün gamına uygun hale getirmemiz gerekmektedir. Bu yüksek standardı yakalamaya çalışırken de en uzun ömrü, en yüksek kaliteyi ve en güvenli çalışmayı makinalarımızda sağlamamız gerektiğinin farkındayız. ‘Bunu sağlayabilen firmalar, gelecekte ayakta kalmayı ve hayatiyetlerini sürdürmeyi başarabileceklerdir’ diye düşünüyoruz.

Firma olarak temel prensibiniz nedir?

“Satış, bir bitiş değil bir başlangıç noktasıdır.”

Biz, piyasaya girdiğimiz ilk günden beri bu ilke ile hareket eden bir firmayız. Bu prensibimiz sebebiyledir ki makinamızı sattıktan sonra +30, +60, +90 gün periyotlarla ilk altı ayda makinamızı, çalıştığı ortamda denetler ve gerekli rehberliği müşterimize sunarız. İki yıllık garanti süremiz bitene dek 2., 3. ve 4. altı aylarda yine müşterimizi ziyaret edip makinalarımızı kontrol eder ve bu kontrolleri dokümante ederek kayda alırız. Makinada problem çıkaran noktaları, bu dokümantasyon sonucunda elde edilen verilerden yararlanarak tasarım ve üretim unsurları ile birlikte değerlendirip makinalarımızı daha uzun ömürlü, daha güvenli ve daha çok ürün alınabilir hale getirmek için kullanırız.

İki yıllık garanti süremiz bittikten sonra da makinamızın peşini bırakmayız. Müşterilerimizin iznine bağlı olarak, müşteri talep etmemiş bile olsa garanti süresi dolan makinalarımızı yılda bir kez ziyaret edip durum kontrolü yapar ve müşterimizi bu konuda bilgilendiririz. Yapmış olduğumuz bu sıkı takip ve dokümantasyon, yarınlardaki üretimlerimizi ve tasarımlarımızı biçimlendirmemizi sağlamaktadır.

İleriye yönelik projeleriniz ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

‘Türkiye, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde yarınları olan bir ülkedir’ diye düşünüyoruz. Bu sektörlerde ülke olarak önde olduğumuz müddetçe eksantrik pres yatırımları ve teknolojileri, hep güncelliğini koruyacaktır. Son teknolojiyi en iyi kaliteyle birleştiren firmalar, uzun ömürlü ve başarılı olacaklardır. Bu da bu sektöre makina sağlayan firmaların tamamına büyük sorumluluk yükleyecektir. Bu sorumluluk bilinciyle çalışırsak başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum.

NEJAT ELÇIRPAN KİMDİR?

Adapazarı’nda 1946 yılında doğdu. 1968 yılında Ankara Teknik Öğretmen’den mezun oldu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı'nı bitirdi. ECA, Toprak ve Dirinler firmalarında uzun yıllar çalıştı. Nejat ELÇIRPAN şu anda Formsite’nin firma ortağı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

SPOT:

“2013 yılında, POWERMAC pres caddelerimizin montajına başladık. Şu an iki adet pres caddemizin montajını yapıyoruz. Söz konusu pres caddelerinden biri, baş makina 630 ton ve onu takip eden dört adet 500 ton kapasiteli eksantrik presten oluşmakta. Manisa'da montajı süren bu ilk hattımızı, çok kısa süre sonra işletmeye almayı planlıyoruz. Diğer pres caddemiz t-track operasyonlu, hareketli tablalı baş makina 630 ton ve onu takip eden dört adet 500 ton kapasiteli eksantrik presten oluşuyor. Montajı Bursa'da devam etmekte olan bu ikinci hattımızı ise 2014'ün ilk ayında işletmeye almayı planlıyoruz.”

SPOT:

“Hitap ettiğimiz pazarda en önemli problem üreticilerin, fizibilitesiz ve analizsiz yatırıma girmeleridir. Ucuz olduğu için eski teknolojiyi ve kalitesiz makinaları seçmek, daha işin başında bir sürü problemi omuzlamak gerçeğini gündeme getirmektedir.”

Etiketler:
    dergi, reportaj, pres, eksantrik, formsite, powermac
YUKARI